Gunnar Wennerberg

Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

GUNNAR WENNERBERG, blombord, Gustavsberg, 1900-talets början, rund jardinière med reliefdekor av festoner och vädurshuvuden, uppburen av tre joniska kolonner på fotplatta, märkt, höjd ca 84, diameter 66 cm

ÖVRIG INFORMATION
Modellen presenterades på Baltiska utställningen i Malmö 1914, avbildad i katalogen benämnd som "Blomsterbord i hvit fajans. Gustafsberg. G. G:son Wennerberg."

Nagg, spricka, krackelyr

605415

2019-01-17