Gunnar Wennerberg
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GUNNAR WENNERBERG, blombord, Gustavsberg, 1900-talets början, rund jardinière med reliefdekor av festoner och vädurshuvuden, uppburen av tre joniska kolonner på fotplatta, märkt, höjd ca 84, diameter 66 cm
ÖVRIG INFORMATION
Modellen presenterades på Baltiska utställningen i Malmö 1914, avbildad i katalogen benämnd som "Blomsterbord i hvit fajans. Gustafsberg. G. G:son Wennerberg."
Nagg, spricka, krackelyr
605415
2019-01-17