Skål Kina 1700-tal

Skål Kina 1700-tal
Skål Kina 1700-tal
Skål Kina 1700-tal
Skål Kina 1700-tal
Skål Kina 1700-tal
Skål Kina 1700-tal
Skål Kina 1700-tal
Skål Kina 1700-tal

Klubbat för:

2 200 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oval form, konturerad kant, dekor av strödda blommor i underglasyrblått, lambrekängbård, längd ca 31, höjd 8 cm

PROVENIENS: Inköpt på S. Magaliff Antik-, Konst & Juvelaffär, Birger Jarlsgatan 13, Stockholm

Zustandsbeschreibung

Glasyrnagg

605527

2019-01-15