3 st handlingar och brev bl.a. Gustav IV Adolf

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KUNGLIGHETER, 3 ST. GUSTAV IV ADOLF, KARL XIII OCH OSCAR II.

GUSTAV IV ADOLF (1778-1837), kung av Sverige 1792, avsatt 1809, tog därefter namnet överste Gustafsson.
Egenhändigt undertecknad handling, resolution rörande kapten greve Axel Otto Mörner i finska gardes regementet, daterad Stockholms slott 17 maj 1805, Omfattande 1 sida i folio, samt 3 tomma sidor, med papperssigill.
Veck, småfläckar.

KARL XIII (1748-1818), kung av Sverige 1809.
Egenhändigt undertecknat brev, daterat Stockholm den 18 januari 1780 omfattande 1 sida i stor oktav, varav 3 tomma sidor (230x180 mm). Vikt.

OSCAR II (1829-1907), kung av Sverige 1872.
Egenhändigt skrivet och undertecknat brev till "Min k. Gyldenstolpe", undertecknat "Vänskapsfullt Oscar" (som prins). Daterat Drottningholm den 8 juni (18)58. Omfattar 1 sida i liten 8:o (130x87 mm), samt 3 tomma sidor. Brevpapper stämplat "Delarue & Co, London".

Se text

605656

2019-01-20