Davis Cup 1994 USA-Sverige autografer
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAVIS CUP SVERIGE-USA, 23-25 SEPTEMBER 1994, 20 autografer, semifinal, Scandinavium, autografer av Pete Sampras, Todd Martin, Jared Palmer, Jonathan Stark, Tom Gullikson (coach), Stefan Edberg, Magnus Larsson, Jonas Björkman, Jan Apell, Jonte Sjögren (coach) mfl, rammått ca 71x51 cm
HISTORIK:
Sverige vann matchen med 3-2 och sedemera finalen mot Ryssland med 4-1
PROVENIENS:
Födelsegåva till nuvarande ägare från Svenska Tennisförbundet. Den inramade affischen är signerad av samtliga spelare i de två lagen med Pete Sampras och Stefan Edberg i spetsen.
Har varit på tiotalet OS och ett flertal VM och EM i olika sporter.
605726
2019-02-04