Autografsamling diverse sporter

Klubbat för:

1 600 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

AUTOGRAFSAMLING, diverse sporter, ca 84 autografer, SIMNING: Mark Spitz, Arne Borg,
GYMNASTIK: Nadia Comanechi (foto), Nellie Kim, Maria Filatova, Lydia Gorbik, Sergei Ilizbiavic signerade på 1 foto.
MODERN FEMKAMP/FÄKTNING: Sven Thofelt, William "Wille" Grut,
CYKEL: Harry Snell,
IDROTTSLEDARE: Juan Antonio Samaranch IOC, Lennart Johansson UEFA (brev), Swedish Sports Federation 75 th anniversery 1978 (invigningsprogrammet i Scandinavium): autografer av Prins Bertil, Hyland, Annika Fritzén, Pernilla Hammarström, Maria Filatova, Lydia Gorbik, Sergeu Ilizbiaviv, Nellie Kim. Richard Kudelka,

SKIDOR: Marit Björgen, Björn Dählie, Ingemar Stenmark, 2 st bla på Innsbruck-bladet 1976, Pernilla Wiberg, Anja Pärsson, Gunde Svan samt sex Vasaloppsvinnare på ett Vasaloppsblad: Nils "Mora-Nisse" Karlsson, Björn Dählie (2), Thomas Alsgaard, Vegard Ulvang, Vladimir Smirnoff, Sven-Erik Danielsson, samt Mora Nisse på vykort,

SKRIDSKOR: Eric Heiden, Kornél Payor, på vykort Hjallis Andersen, Sigge Ericsson, Åke Seyffarth, Carl-Erik Asplund, English olympic Figure Skating team: Jeanette Altwegg, Jeanette Devires, Valda Osborn, Barbara Wyatt.

KAPPSEGLING, Roger Nilson, Gurra Krantz
KANOT: Gert Fredriksson, TIOKAMP: Bob Mathias (foto),

BANDY: delar av Nässjö IF:s guldlag från 1949 bla "Nicke" Bergström, Arne Igesten, Uno Wennerholm, Åke Igesten, Olle Bergström, Gösta Svensson, Curt "Skalden" Lager, Roger Lundh, Göta Tollin, Widing Wetterholm,
MOTORSPORT - Speedway bla Rune Sörmander, Odd och Ture Samsing (Norge), Henry Andersson, Rune Andersson mfl,
FRIIDROTT: Ragnar Björk, Erkki Eriksson, Hördur Haraldsson mfl

PROVENIENS:
Har varit på tiotalet OS och ett flertal VM och EM i olika sporter.

Kuntoraportti

605740

Päivämäärä:

2019-02-04