OS Helsingfors, svenska fotbollslaget Sport

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

AUTOGRAFSAMLING, FOTBOLL autografer 39 st, bla OS Helsingfors 1952, svenska fotbollstruppen (bronsmedaljörer), autografer 19 st, samt brev från lagkaptenen Erik Nilsson, individuella autografer av Henry "Garvis" Carlsson (Athletico de Madrid), Bertil Nordahl, Knut Nordhal, Pia Sundhage 3 st, Patrik Andersson 2 st, Henrik Larsson 2 st, Tomas Brolin, Jesper Blomqvist, Fredrik Ljungberg, Stjepan Bobek (Jugoslavien), Everton 5 spelarautografer, signerade foton, papper

PROVENIENS:
Landslagets lagkapten Erik Nilsson ordnade hela truppens
autografer nuvarnade ägare. Sverige vann olympiska bronsmedaljer.

Har varit på tiotalet OS och ett flertal VM och EM i olika sporter.

605794

2019-02-04