Brottning Tyngdlyftning autografer

Klubbat för:

300 SEK

1 000 SEK

AUTOGRAFER KRAFTSPORTER - 19 autografer, tyngdlyftning och brottning: VASILJ ALEKSEJEV, signerat färgkort, ca 17x12 cm, samt Svenska brottningslandslaget 1950-tal på vykort (stämplat Helsingfors) bla Bertil Antonsson, Per Berlin, Gustav Frej, Bengt Fahlqvist, Kurt Petersén,

PROVENIENS:
Den nuvarande ägaren träffade världens starkaste man (supertyngdlyftare med matchvikt 160 kg, 80 världsrekord, 2 OS-guld, 8 VM-guld) i hans hemstad Rjazan i dåvarande Sovjetunionen. "Vi åt enligt uppgift en formidabel middag tillsammans då han visade sig kunna dricka betydligt mera vodka än jag."

Har varit på tiotalet OS och ett flertal VM och EM i olika sporter.

605797

2019-02-04