Bojan Kina Kangxi
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BOJAN, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), ovoid form, dekor av reserver med figurer i bergslandskap samt sångfåglar vid prunus och bambu i underglasyrblått, botten med dubbla cirklar, höjd ca 21 cm
Smärre slitage, lock saknas, botten med borrhål samt krackelering
605837
2019-01-20