Dahlberg Suecia Antiqua 1856 3 vol

Klubbat för:

1 400 SEK

1 500 SEK

DAHLBERG, ERIK. Suecia antiqua et hodierna, I-II, J. & A. Riis,1856

2 band i tvärfolio (ca 420x320 mm.). Något nötta halvfranska band med 4 upphöjda bind,
titeletiketter med guldpressade titlar, 1 band med fläckad rygg, guldsnitt, fläckar och slitage förekommer.

Andra upplagan av Erik Dahlbergs monumentala Suecia, vilken trycktes som ett propagandaverk
med avbildningar av de viktigaste städerna och byggnaderna i stormaktstidens Sverige. Denna
upplaga är den första där kopparsticken ersatts med litografiska tryck.

Ej fullständigt genomgångna

605839

2019-01-17