Gunnar Wennerberg Gustavsberg Jugend

Klubbat för:

5 000 SEK

1 500 SEK

GUNNAR WENNERBERG, "Snödroppe" (1897), "Blåsippa" (1897-1901), "Äppelblom" (1897), assietter, fat, kakfat på fot, 13 dlr., porslin, Gustavsberg, jugend, polykrom dekor, guldkant, diameter ca 17-26 cm, uppläggningsfatens (2) längd 32 cm

HISTORIK: Modellerna formgivna inför Stockholmsutställningen 1897, vissa av dem kom aldrig i produktion (Snödroppe), de hör med sin stiliserade naturalism till de vackraste uttrycken för den tidiga svenska jugendstilen

Smärre slitage, enstaka delar med missfärgningar, nagg förekommer

606046

2019-01-17