Salomon Hofling miniatyrporträtt

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SALOMON HOFLING (1779-1827): Miniatyrporträtt, sannolikt föreställande lagman Per Stenberg (1781-1841), gouache på elfenben, signerad och daterad 1804, monterat i samtida läderetui, fodrat med grönt sammet, baksida med (skadad) påskrift, sannolikt lydandes lagman P. Stenberg, etuiets storlek ca 7,5x6 cm

Etuiet saknar 2 av 3 hakar

606309

2019-01-24