Edward Hald speceriburkar

Edward Hald speceriburkar
Edward Hald speceriburkar
Edward Hald speceriburkar
Edward Hald speceriburkar
Edward Hald speceriburkar
Edward Hald speceriburkar
Edward Hald speceriburkar
Edward Hald speceriburkar

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

EDWARD HALD (1883-1980), speceriburkar/kryddburkar 14 st, porslin, Karlskrona porslinsfabrik omkring 1930, bestående av 6 stora burkar, 6 mindre burkar, mjölkar och saltkar, dekor av horisontella band i guld, stämplade KP Karlskrona Hald, burkarnas höjd ca 10,5-18 cm, mjöl- och saltkarens höjd 18,5 cm

Några delar med förgyllningsslitage, saltkar med två nagg och spricka samt lockets sprint saknas

606311

2019-02-10