Delar till teservis Kina Kanton

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TEKANNOR, GRÄDDKANNOR, SOCKERSKÅLAR, 14 dlr., porslin, Kina, 1900-talets mitt, Kanton, varierande dekor i emaljfärger, detaljer i guld, botten märkt "Fabricado em Macau", bestående av: 4 tekannor, 4 sockerskålar, 4 gräddkannor, höjd ca 8-15 cm

En tekanna saknar lock, smärre nagg, ett udda lock medföljer

606373

2019-01-17