Bengt Ruda fåtölj
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT RUDA, "Domstolsfåtöljen", hög, svärtat trä, textilklädsel, brickmärkt Nordiska Kompaniets verkstäder, Nyköping, 1950-tal, höjd ca 106, sitthöjd 35 cm.
Bruksslitage, färgbortfall, senare klädsel
606732
2019-01-19