Sofia Nordvieger oljemålning
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFIA NORDVIEGER: Porträtt föreställande Karl Mikael Bellman, signerad och daterad á tergo Sofia Nordvieger 1934, kopia efter orginal utfört 1779 av Per Krafft, olja på duk ca 84x66 cm
Historik: Orginalet till detta porträtt ufördes 1779 av Per Krafft d. ä. och hänger idag på Gripsholms Slott i Mariefred.
606758
2019-01-18