Pokal med lock förgylld mässing

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

POKAL med LOCK, förgylld mässing, 1900-talets början, möjligen Ehrhard & Söhne i Schwäbisch Gmünd
Metall & Silberwarenfabrik, trumpetformad med hamrad yta och filigranarbete dekor, knoppen av locket i elefenben, höjd ca 19 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Skador: Smärre slitage

606772

2019-01-18