Münster kartor och illustrationer träsnitt 1500-t.
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARTOR UR MÜNSTER. MÜNSTER, SEBASTIAN. 13 blad ur La Cosmographie, Basel, fransk upplaga, 1500-talets mitt.
Bl.a. kartor i träsnitt, delvis kolorerade, Danmark, Sverige [La description de Gotthie ou de Gottlande], ca 100x135 mm, 27 träsnittsillustrationer (renar, monster, vapen, initialer).
Ca 300x200 mm., tagen ur band, flera lösa, skurna i marginaler och uppsatta i övre kant, maskskador, fläckar.
Samt SENGTELLER -CHARTIER, Suède et Norvége, graverad karta med vinjett över Stockholm, 1800-talets mitt, ca 370x270 mm. (vikt).
Se text
606779
2019-01-24