Gunnar Wennerberg Gustavsberg

Gunnar Wennerberg Gustavsberg
Gunnar Wennerberg Gustavsberg
Gunnar Wennerberg Gustavsberg
Gunnar Wennerberg Gustavsberg
Gunnar Wennerberg Gustavsberg
Gunnar Wennerberg Gustavsberg
Gunnar Wennerberg Gustavsberg
Gunnar Wennerberg Gustavsberg
Gunnar Wennerberg Gustavsberg
Gunnar Wennerberg Gustavsberg
Gunnar Wennerberg Gustavsberg
Gunnar Wennerberg Gustavsberg

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GUNNAR WENNERBERG, "Lindlöf" (1897-1910), "Styvmorsviol" (1897) med flera, tallrikar, assietter, fat, kakfat på fot, karott, 8 dlr., porslin, Gustavsberg, jugend, polykrom dekor, några med guldkant, diameter ca 17-23 cm, karottens längd ca 29 cm

HISTORIK: Modellerna formgivna inför Stockholmsutställningen 1897, vissa av dem kom aldrig i produktion, de hör med sin stiliserade naturalism till de vackraste uttrycken för den tidiga svenska jugendstilen

Slitage, smärre nagg, ett kakfat på fot med större nagg och spricka på fotringen

606823

2019-01-18