Gunnar Wennerberg Gustavsberg
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR WENNERBERG, "Lindlöf" (1897-1910), "Styvmorsviol" (1897) med flera, tallrikar, assietter, fat, kakfat på fot, karott, 8 dlr., porslin, Gustavsberg, jugend, polykrom dekor, några med guldkant, diameter ca 17-23 cm, karottens längd ca 29 cm
HISTORIK: Modellerna formgivna inför Stockholmsutställningen 1897, vissa av dem kom aldrig i produktion, de hör med sin stiliserade naturalism till de vackraste uttrycken för den tidiga svenska jugendstilen
Slitage, smärre nagg, ett kakfat på fot med större nagg och spricka på fotringen
606823
2019-01-18