Gunnar Wennerberg Gullviva Gustavsberg

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GUNNAR WENNERBERG, "Gullviva" (1897-1920), tvättservis, samlartallrikar, 8 dlr., porslin, polykrom dekor, vissa med guldkant, bestående av: tvättskål, potta, 3 askar samt 3 tallrikar, diameter ca 13-37 cm

Krackelering, slitage, skålen med spricka, nagg

606944

2019-01-19