Gudmar Olovson skulptur

Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur
Gudmar Olovson skulptur

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

GUDMAR OLOVSON (1936-2017): Les deux arbres, signerad Gudmar, kallbrons (konstmassa), höjd 27 cm (inklusive sockel i vit marmor)

Kallbrons är en sorts konstmassa som skulptören själv har tagit fram.

Större versioner av skulpturen finns i Bois de Boulogne i Paris och i Höllvikens skulpturpark

För frågor och konditionsrapport kontakta ebba.de.faire@auktionsverket.se

Utan skador och i mycket gott skick

607026

2019-03-10