Edvin Öhrström ljusstake
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EDVIN ÖHRSTRÖM, "Egyptisk", ljusstake, Firma Svenskt Tenn, ursprungligen formgiven 1928, stomme i förgyllt och försilvrat tenn, sannolikt föreställande Horus, undertill stämplad "Svenskt Tenn Stockholm", höjd ca 30 cm
Minimalt slitage
607163
2019-01-20