Olle Andersson kabinettskåp
Klubbat för:
24 000 SEK
Schätzwert
6 000 SEK
Beschreibung
OLLE ANDERSSON, "Confetti", kabinettskåp, Horreds Möbler, urprungligen formgivet 1982, överdelen med hyllfack och dörrar, lackerad gult, blått och grönt, underrede i bok, höjd ca 145 cm, yttermått ca 75x35 cm
LITTERATUR: Monica Boman (red), "Svenska Möbler 1890-1990", Kristianstad 1991, s. 464
Zustandsbeschreibung
Bruksslitage, diverse smärre repor och märken förekommer, ställvis mindre spår av färgbortfall
607165
2019-01-20