Äldre böcker i samtida pergamentband, 20 vol.

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ÄLDRE BÖCKER I SAMTIDA PERGAMENTBAND (20). 1600- och 1700-tal, varierande skick ,blandat innehåll, mestadels teologi, men även historia och exegetik.
Bland annat: GERHARDUS. Isagoge locoirum theologicorum... 1658, FONTENELLE. Oeuvres diverses I-III. 1716, VELLEIUS PATRCULUS. Historiae romanae libri duo. 1707, VALERIUS MAXIMUS. Dictorum factorumq. memorabilium lib. IX. 1640.

Med flera.

Inalles 20 volymer. Ej kollationerade. Defekter och skador kan förekomma, liksom lösdelar.
Skador: Se text!

Se text!

607260

2019-01-28