Americana, 37 vol.

Americana, 37 vol.
Americana, 37 vol.
Americana, 37 vol.
Americana, 37 vol.
Americana, 37 vol.
Americana, 37 vol.

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

AMERICANA (37). Parti omfattande skrifter om Nordamerikanska förhållanden, geografi, historia, svenskamerikaner m. m., 1700-, 1800- och 1900-tal, bland annat: WAFER. Dagbok och beskrifning af Americanska näset, dess invånare och physiska märkvärdigheter... Uppsala, 1788 (häftad, oskuren, i samtida gråpappersomslag), GOSSELMANN. Resa i norra Amerika I-II. Nyköping, 1835 (häftade, oskurna i något nötta tryckta originalomslag, 2 volymer), HANSTRÖM. Skisser från en Kaliforniafärd. Lund, 1922 (häftad, oskuren, i något nött omslag), VON HAUSWOLFF. Teckningar utur sällskaps-lifvet i Nordamerikas Förenta Stater I-II. Norrköping, 1835 (häftade, oskurna, i nötta tryckta originalomslag, 2 volymer, 2 exemplar), ALSOP. We Accuse! The Story of the Miscarriage of American Jusrtice in the Case of J. Robert Oppenheimer. New York, 1954 (häftad, första upplagan), GAUBA. Uncle Sham. Being the Strange Tale of a Civilisation Run Amok. Lahore, (1929) (litet nött originalklotband), CARLING & CHRISTIANSSON. Primae Lineae unionis civitatium Americae septentrionalis. Diss. Uppsala, 1813 (marmorerat senare pappband).

Med flera. Inalles 37 volymer, bundna och obundna. Ej kollationerade. Skador och defekter kan förekomma.

Ur svenske antikvariatbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) samling.

Se text!

607358

2019-01-27