Gerda Strömberg, 56 dlr Bielke, Eda Glasbruk
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GERDA STRÖMBERG, glasservis, 59 dlr, 1920/30tal, "Bielke" Eda Glasbruk, fasettslipade glas i honungsgul ton, merparten signerade Eda 29-33 i botten, bestående av: 12 vitvin/champagneglas, 11 sherryglas, 8 starkvinsglas, 8 selterglas, 7 snapsglas, 5 likörglas, 5 rödvinsglas, 1 vinkaraff, 1 kanna, 1 vas
Bruksslitage, enstaka nagg förekommer, vasen i rökaktig ton
607368
2019-01-22