Sture Johannesson serigrafi
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STURE JOHANNESSON (1935-2018): "För Sverige i tiden", datorserigrafi, samarbetade med Sten Kallin, signerad, daterad 1973, EA provtryck, arkmått ca 60 x 80 cm
1970 började Johannesson experimentera med att skapa konst med datorns hjälp. Samarbetade med Sten Kallin (IBM) och Steve Wozniak (Apple). Datorn man använde till en början var en IBM 1130
Oramad, hanteringsmärken
607397
2019-01-23