Sture Johannesson serigrafi

Sture Johannesson serigrafi
Sture Johannesson serigrafi
Sture Johannesson serigrafi
Sture Johannesson serigrafi
Sture Johannesson serigrafi
Sture Johannesson serigrafi

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STURE JOHANNESSON (1935-2018): "För Sverige i tiden", datorserigrafi, samarbetade med Sten Kallin, signerad, daterad 1973, EA provtryck, arkmått ca 60 x 80 cm

1970 började Johannesson experimentera med att skapa konst med datorns hjälp. Samarbetade med Sten Kallin (IBM) och Steve Wozniak (Apple). Datorn man använde till en början var en IBM 1130

Oramad, hanteringsmärken

607397

2019-01-23