Salongsgrupp nyrenässans

Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans
Salongsgrupp nyrenässans

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SALONGSGRUPP, mestadels 1880-tals, nyrenässans, bestående av: soffa, fanerád i burr valnöt samt jakaranda med betsat bok ben samt stoppad sits, klädd i röd sammet, 2 fåtöljer med betsat bok ben samt stoppad sits, klädd i röd sammet, stol, mahogny med stoppad sits, klädd i röd sammet, etikettmärkt ´´Horrix´´, soffbord, 1950-tal, nyrokokostil, mahogny, oval skiva på betsat trä pelarfot, soffbordshöjd ca 66, 115x70 cm, soffassitthöjd ca 44 cm, längd ca 160 cm, fåtöljssitthöjd ca 40 cm, stolssitthöjd ca 48 cm

En av soffans ben är trasig och har ätits av trämask, spår av trämask på benen av fåtöljerna, skivan av soffbord med stötmärke på kanten, stolen med torrsprickor, slitage

607525

2019-01-22