Stanhope Alexander Forbes, Porträtt av en pojke
Klubbat för:
29 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
STANHOPE ALEXANDER FORBES
England 1857-1947
Porträtt av stående pojke
Dubbelsignerad Stanhope Forbes. Olja på dubblerad duk, 83 x 45,5 cm.
Den irländske konstnären Stanhope Alexander Forbes kallas för "fadern till the ´Newlyn School". Han föddes i Dublin av en engelsk far och en fransk mor. Efter studier vid the Royal Academy School fullföljde han konststudierna i Paris. Han anammade den franska plein-airismen och målade mycket ute i det fria i Bretagne. 1889 gifte han sig första gången med den kanadensiska konstnärinnan Elizabeth Armstrong (1859-1912) och de installerade sig i Newlyn i Cornwall. Forbes hade upptäckt denna lilla fiskeby några år tidigare och hade skapat ´The Newlyn School´, vilken påminner om "Barbizon-skolan" i Frankrike. Konstnärer som lämnade staden och dess ateljéer för att måla ute i det fria med fokus på det naturliga ljuset. Anders Zorn besökte 1888 Newlyn och träffade då även Forbes i dennes friluftsateljé.
607542
2019-01-30