Miniatyrskrin barock
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYRSKRIN, 1700-tal, barock, troligen en friargåva/fästmansgåva, inläggningar av olika träslag och metalltrådar, 4 fack samt 1 låda, facken med skjutlås och lådan med vred, på baksidan märkt med initialerna C:A:D:G (?), undertill monogramsignerat och daterat C:G:S. 1782, ca 6, 9x4,5 cm, litet miniatyrporträtt i form av man i allongeperuk medföljer, olja på papper, ca 2,3x1,9 cm
Nyckel saknas, ett av beslagen löst
607592
2019-01-24