Derriére le Miroir
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DERRIÈRE LE MIROIR, 2 st, Maeght Editeur, nr 117 vars omslag utgör ett dubbelsidigt originallitografi i färg, nr 195 vars främre omslag är en originallitografi av Raoul Ubac samt innehållandes bl a 2 färglitografier efter Miro och en efter Calder, ca 38x25 cm
Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt.
Gulnad rygg, smärre slitage (nr 117)
607747
2019-01-23