Brosch samt ring 18k guld
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BROSCH samt RING, 18 k guld, brosch med knutformad dekor prydda med en mabé, seedpärla, G Dahlgren & Co, Malmö, 1920, ring med 5 blandslipade, syntetiska, vita spineller, N S E Guldvaru, Köping, 1976, ringstorlek 15, broschenslängd ca 4 cm, totalvikt ca 3.7 g
Nålen till broschen är något snedda, mabé seedpärlan med ojämnheter på ytan, syntetiska spinellerna med repor, slitage
607754
2019-01-24