Johan Rohde kaffeservis 1920-tal

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JOHAN ROHDE, kaffeservis, 3 dlr, sterlingsilver, Georg Jensen, 1922-24, modellnr 251, bestående av: kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, handtag i svärtat trä, höjd ca 12-24 cm

Smärre bruks och åldersrelaterat slitage, yttre delen av handtaget på kaffekannan något löst

607794

2019-01-24