Örhängen 1 par hänge 18 k guld

Klubbat för:

5 000 SEK

7 000 SEK

ÖRHÄNGEN, 1 par, HÄNGE/MEDALJONG med löstagbar broschdel, 18 k guld, 1800-talets andra hälft, genombrutna kanter, oval form, dekor med orientpärlor uppträdda på metalltråd samt underliggande blå emalj bakom plexiglas samt små miniatyrmålningar troligen på ben, olika motiv föreställande keruber, höjd örhängen inkl. krok 3,8 cm, hängets höjd inkl. broschdel 7,1 cm

Hängets ögla och broschdel saknar pärlor samt broschdelen med tennlödningar, ett örhänges miniatyr med färgbortfall, sprickor förekommer på miniatyrerna, en del av hängets/medaljongens genombrutna kantdekor samt baksida saknas, plexiglas med sprickor, kanter med smärre bucklor

607950

2019-01-25