Jan Bocan fåtöljer
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
JAN BOCAN, fåtöljer, 1 par, formgivna för den tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972, karmarna i rödlackerat böjträ, sits och rygg i rotting, höjd 71 cm
PROVENIENS
Tjeckoslovakiska ambassaden Stockholm.
HISTORIK
Enligt uppgift tillverkade av Thonet.
Bruksslitage, rottingen ställvis ospännd/med skador
608087
2019-01-25