Smörterrin 1700-tal

Smörterrin 1700-tal
Smörterrin 1700-tal
Smörterrin 1700-tal
Smörterrin 1700-tal
Smörterrin 1700-tal
Smörterrin 1700-tal
Smörterrin 1700-tal
Smörterrin 1700-tal

Klubbat för:

1 400 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

SMÖRTERRIN MED UNDERFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av fjärilar vid pion samt uppställda ting vid vatten i underglasyrblått, brättet med lambrekängbård, längd ca 18-19 cm

PROVENIENS: Märkt med etikett från Tobisons Antikhandel

Kuntoraportti

Underfatet ej ursprungligen tillhörande samt med smärre nagg

608095

Päivämäärä:

2019-01-25