Ringar guld
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RINGAR, 4 st, 18 k guld, fasettslipade granater samt turkoser och pärlor, varav 2 stämplade John Petterson, Stockholm 1896-97 resp. Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1913 samt Stockholm 1943 otydlig mästarstämpel, ringstorlekar 16,5-18 mm, total vikt ca 8,1 g
En ring med granat med lagningar och bristningar samt pärlor saknas
608130
2019-01-25