Ringar guld

Ringar guld
Ringar guld
Ringar guld
Ringar guld
Ringar guld
Ringar guld
Ringar guld
Ringar guld

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RINGAR, 4 st, 18 k guld, fasettslipade granater samt turkoser och pärlor, varav 2 stämplade John Petterson, Stockholm 1896-97 resp. Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1913 samt Stockholm 1943 otydlig mästarstämpel, ringstorlekar 16,5-18 mm, total vikt ca 8,1 g

En ring med granat med lagningar och bristningar samt pärlor saknas

608130

2019-01-25