Stridsyxa vikingatid

Stridsyxa vikingatid
Stridsyxa vikingatid
Stridsyxa vikingatid
Stridsyxa vikingatid
Stridsyxa vikingatid
Stridsyxa vikingatid
Stridsyxa vikingatid
Stridsyxa vikingatid
Stridsyxa vikingatid
Stridsyxa vikingatid

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

STRIDSYXA, (skäggyxa) vikingatid, ca 750-950, längd ca 14 cm, järn

Yxan är hittad i Staraya Ladoga (Gamla Ladoga) i samband med byggnadsarbeten som pågick i slutet av 1980-talet och början av 1990-talet, denna ort var mellan ca 750-950 en av de viktigaste handelplatserna i Östra Europa och dominerades av de skandinaviska "ruserna"

Proveniens: Svensk och tidigare estnisk samling

Jordfynd, gammalt brott vid skafthålet,

608234

2019-01-24