Ringspänne medeltida

Ringspänne medeltida
Ringspänne medeltida
Ringspänne medeltida
Ringspänne medeltida
Ringspänne medeltida
Ringspänne medeltida

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RINGSPÄNNE, medeltida, gotiskt, ca 1300-tal, Norra Europa, sannnolikt Tyskland, med textrad, nålen är rörlig, brons, yttre diameter ca 3,4 cm

Proveniens: Svensk och tidigare estnisk samling

Jordfynd

608246

2019-01-24