Ringspänne medeltida
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RINGSPÄNNE, medeltida, gotiskt, ca 1300-tal, Norra Europa, sannnolikt Tyskland, med textrad, nålen är rörlig, brons, yttre diameter ca 3,4 cm
Proveniens: Svensk och tidigare estnisk samling
Jordfynd
608246
2019-01-24