Tallrikar Kina Kangxi Famille verte

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), famille verte, dekor av figurer, attribut samt pagod i emaljfärger, järnoxid och sepia, detaljer i guld, botten med märke av rökelsekar inom dubbla cirklar, diameter ca 23 cm

Nagg, en tallrik med lagning, den andra med spricka och kantretuscher

608293

2019-01-24