Karl XII:s historia
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JÖRAN ANDERSSON NORDBERG, Konung Carl XII:s historia, första delen,1740 (första utgåvan), samtida skinnband med upphöjd bindning, Karl XII:s förgyllda monogram under kunglig krona på pärmens framsida
Proveniens: Släkten Steffenburg, Sundborn, Dalarna
Bitar av skinn på ryggen borta, uttorkat skinn därstädes, påskrifter, fläckar och veck på frontespisbladet, ej genomgången
608303
2019-01-28