Ikon
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
IKON, Gudsmodern av Tikhvin, centrala Ryssland, 1800-talets mitt, tempera och olja på pannå, riza i delvis förgyllt silver, stämplad 84 (875) samt initialerna BG, ikonen monterad i en kiot, Kioten ca 35x31 cm
Mindre färgbortfall, slitage, mindre stötmärken på kioten
608484
2019-01-25