Fåtölj möjligen Carl Malmsten
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJ, modell "Cumbini", möjligen utförd av snickarmästare Sven Johansson hos Carl Malmsten omkring 1950,
PROVENIENS: Snickarmästare Sven Johansson, utbildad och anställd hos Carl Malmsten under 1940- och 50-talen.
Fåtöljen har ärvts inom familjen och har alltid kallats "Cumbini". Enligt den muntliga traditionen ska den vara utförd hos och ritad av Carl Malmsten.
Slitage, märken, repor
608652
2019-01-28