Fåtölj möjligen Carl Malmsten

Fåtölj möjligen Carl Malmsten
Fåtölj möjligen Carl Malmsten
Fåtölj möjligen Carl Malmsten
Fåtölj möjligen Carl Malmsten
Fåtölj möjligen Carl Malmsten
Fåtölj möjligen Carl Malmsten
Fåtölj möjligen Carl Malmsten
Fåtölj möjligen Carl Malmsten
Fåtölj möjligen Carl Malmsten
Fåtölj möjligen Carl Malmsten
Fåtölj möjligen Carl Malmsten
Fåtölj möjligen Carl Malmsten

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

FÅTÖLJ, modell "Cumbini", möjligen utförd av snickarmästare Sven Johansson hos Carl Malmsten omkring 1950,

PROVENIENS: Snickarmästare Sven Johansson, utbildad och anställd hos Carl Malmsten under 1940- och 50-talen.
Fåtöljen har ärvts inom familjen och har alltid kallats "Cumbini". Enligt den muntliga traditionen ska den vara utförd hos och ritad av Carl Malmsten.

Slitage, märken, repor

608652

2019-01-28