Gezeliusbibeln, 2 vol.
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GEZELIUSBIBELN (2). Nya testamentet del 1-2 + Gamla testamentet del 3-4. Åbo, 1711-13/Stockholm, (1724)-1728.
Folio. 377 x 245 mm. (8), 300, (8), 301-650, 605-908, (1), 909-1387, (1) s. Titelbladen tryckta med rött och svart, saknas till Gamla testamentets tredje del. 2 hårt beskurna graverade kartor från annat verk insatta. Senare (1900-tal) halvfranska band med upphöjda bind och marmorerade pärmpapper. Nära genomgående fläckig, med lagningar och återkommande fuktränder.
2 volymer. Ej komplett.
Se text!
608675
2019-02-02