Hembaskulptur från Kongo
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
4 000 SEK
SKULPTUR, Hemba, Kongo, 1900-tal, skuret och patinerat trä, föreställande man, höjd 49 cm
Detta föremål ingår i vår auktion av en samling Afrikanska föremål insamlade i Centralafrika under 1900-talets andra hälft.
Avalag och nötnignar, torrsprickor samt. spår av tidigare angrepp
608884
2019-02-08