Songyepall från Kongo
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PALL, Songye, Kongo, 1900-tal, skuret och patinerat trä, färeställande kvinna, höjd ca 63 cm
Detta föremål ingår i vår auktion av en samling Afrikanska föremål insamlade i Centralafrika under 1900-talets andra hälft.
Nötnignar och skav förekommer, ställvis smärre spår av tidigare insektsangrepp
608982
2019-02-08