Spelbräde från Kongo

Spelbräde från Kongo
Spelbräde från Kongo
Spelbräde från Kongo
Spelbräde från Kongo
Spelbräde från Kongo
Spelbräde från Kongo
Spelbräde från Kongo
Spelbräde från Kongo
Spelbräde från Kongo
Spelbräde från Kongo

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

6 000 SEK

MANCALABRÄDE, sannolikt Songye, Kongo, 1900-tal, skuret och patinerat trä, dekor av huvud på ena kortsidan, brädet med 4 rader, ca 68x33 cm

Detta föremål ingår i vår auktion av en samling Afrikanska föremål insamlade i Centralafrika under 1900-talets andra hälft.

Nötningar och torrsprickor förekommer, bruksslitage

609026

2019-02-08