Spelbräde från Kongo
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
6 000 SEK
MANCALABRÄDE, sannolikt Songye, Kongo, 1900-tal, skuret och patinerat trä, dekor av huvud på ena kortsidan, brädet med 4 rader, ca 68x33 cm
Detta föremål ingår i vår auktion av en samling Afrikanska föremål insamlade i Centralafrika under 1900-talets andra hälft.
Nötningar och torrsprickor förekommer, bruksslitage
609026
2019-02-08