Porslin Kina 1700-tal Famille rose

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FAT, TALLRIKAR, 5 dlr., porslin, Kina, tidig Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av prunus och pion i emaljfärger, järnoxid, sepia samt guld, brättet med strödda blommor, diameter ca 23-28,5 cm

Slitage, nagg

609104

2019-01-26