Igboskulptur från Nigeria
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SKULPTUR, Igbo, Nigeria, 1900-tal, stomme i skuret och patinerat trä, föreställande kvinna, errad dekor, höjd ca 116 cm
Detta föremål ingår i vår auktion av en samling Afrikanska föremål insamlade i Centralafrika under 1900-talets andra hälft.
Tidage insektsangrepp och torrsprickor, avslag om fötterna
609119
2019-02-08