Igboskulptur från Nigeria

Igboskulptur från Nigeria
Igboskulptur från Nigeria
Igboskulptur från Nigeria
Igboskulptur från Nigeria
Igboskulptur från Nigeria
Igboskulptur från Nigeria

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

SKULPTUR, Igbo, Nigeria, 1900-tal, stomme i skuret och patinerat trä, föreställande kvinna, errad dekor, höjd ca 116 cm

Detta föremål ingår i vår auktion av en samling Afrikanska föremål insamlade i Centralafrika under 1900-talets andra hälft.

Tidage insektsangrepp och torrsprickor, avslag om fötterna

609119

2019-02-08