Johann Kupetzky oljemålning
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JOHANN KUPETZKY (1667-1740, Böhmen) kopia efter(1700-tal): Självporträtt, olja på duk, á tergo etikett från Rapps Konsthandel, mått ca 92x74,5 cm
LITTERATUR: Se "Joannes Kupezky 1667-1740", sid 137, Dr Eduard Safarík, Orbis, Prag, 1928.
Renoverad, dubblerad duk, retuscher
609239
2019-02-10